Fakultety

Oprócz regularnych zajęć w trybie dwóch semestrów czteromiesięcznych, prowadzimy zajęcia indywidualne i dla grup z wybranych dziedzin fotografii, W formie spotkań weekendowych, wyjazdów plenerowych i tematycznych. Szczegółowy, aktualny plan warsztatów z określonej tematyki zamieszczamy w Aktualnościach.

1 NA 1 – ZAJĘCIA INDYWIDUALNE

Indywidualne lekcje z programem dobranym specjalnie dla Ciebie, na podstawie Twoich pytań, zainteresowań i twoich zdjęć. Wykorzystasz w pełni czas przeznaczony na każde spotkanie. Jeśli nie jesteś gotów na spotkania w grupie lub nie odpowiadają Ci terminy regularnych zajęć, „1 na 1” jest dla Ciebie. Coaching pozwoli ci się efektywnie rozwinąć fotograficznie. Sam będziesz zaskoczony swoimi postępami.  Cena zajęć indywidualnych 80 zł za godzinę. Sam ustalasz częstotliwość i ilość godzin spotkań.

SPOTKANIA W GRUPACH LUB INDYWIDUALNE

Krajobraz

Pejzaż stanowi mieszaninę barw, odcieni, faktur widzianych w perspektywie. To rejestracja otaczającej nas naturalnej rzeczywistości, wynikająca ze sposobu patrzenia i emocji fotografa. By wywołać wrażenie trzeba znaleźć myśl łączącą poszczególne elementy w uporządkowaną całość. Być we właściwym miejscu i czasie, maksymalnie wykorzystując zastane warunki otoczenia. Pejzaż zależy głównie od wrażliwości fotografa na naturalne efekty światła, od wyboru właściwego punktu widzenia i odległości od obiektu.

Fotoreportaż

Fotoreportaż to fotograficznie zaangażowana dokumentacja życia najczęściej przedstawiająca historie zwykłych ludzi. Stanowi zestaw minimum 3 fotografii ukazujących czas, miejsce i bohaterów w ich naturalnym środowisku. Jest znakiem, ma wywołać u odbiorcy reakcję działającą na jego zmysły i wrażliwość, często szokować, zwracać uwagę. Twórca zdjęć fotoreporterskich nie aranżuje ich. Musi ukazywać nastrój i dramatyzm ukazywanych wydarzeń. Funkcja podpisu pod tego typu fotografią powinna być ograniczona i odwoływać się do cytatu bądź aforyzmu.

Portret

Portret fotograficzny to coś więcej niż tylko przedstawienie człowieka na zdjęciu. To umiejętne podkreślenie wyjątkowych cech fotografowanej osoby, nakreślenie jego emocji a nawet wniknięcie w jego duszę. Dobry portret charakteryzuje człowieka, to nie tylko ładne zdjęcie twarzy, to zapis niewerbalnej, pojawiającej krótkotrwałej więzi między fotografem a modelem w momencie zwalniania migawki. Zupełnie inaczej sfotografujemy osobę nam bliską, a inaczej człowieka, na poznanie którego mamy zaledwie kilka sekund, rejestrując np. portret uliczny. Jest wiele rodzajów portretów: studyjny, dokumentalny, inscenizowany, charakterystyczny – zawsze jednak chodzi o tę samą rzecz. O jak najlepsze oddanie osobowości portretowanej osoby.

Studio

Studio to zaaranżowane lub odpowiednio przystosowane pomieszczenie, w którym możemy w pełni kontrolować oświetlenie. Możemy używać oświetlenia błyskowego lub ciągłego – czyli tzw. lamp studyjnych lub, jeśli studio jest do tego przystosowane, oświetlenia naturalnego przez odpowiednio usytuowane okna i żaluzje. Nauka pracy w studio pozwala na późniejsze wykonywanie profesjonalnych zdjęć przedmiotów, żywności, portretów, zdjęć mody czy fotografii reklamowej.

Ciemnia tradycyjna

Mimo powszechności cyfrowej techniki rejestracji obrazu i druku, fotografia analogowa przeżywa ostatnio renesans. Umiejętność samodzielnego wywoływania filmu czarno-białego i wykonanie archiwalnej odbitki fotograficznej sprawia wiele satysfakcji i nowych doznań estetycznych w fotografii. Poznanie starych metod rejestracji i wywoływania zdjęć to powrót do źródeł fotografii. To niezwykła podróż, w którą prawdziwy pasjonat fotografii chociaż raz powinien wyruszyć.

Ciemnia cyfrowa

Plik zgrany wprost z aparatu nie jest jeszcze zdjęciem, podobnie jak negatyw w fotografii analogowej jest tylko materiałem wyjściowym do przygotowania fotografii. Jeśli poważnie traktujesz swoją pracę, choćby to było tylko amatorskie fotografowanie od czasu do czasu, warto, abyś poznał podstawowe narzędzie współczesnego fotografa – programy oraz sprzęt służący do obróbki fotografii. Dzięki nawet kilku podstawowym zabiegom i odpowiedniej wiedzy Twoje zdjęcia będą zgodne z tym jaki obraz widziałeś zwalniając migawkę swojego aparatu.

Fotografowanie w podróży

Podróżujemy coraz łatwiej, coraz częściej i w coraz to odleglejsze zakątki świata. Nie wyobrażamy sobie wyjazdu bez aparatu fotograficznego. Często pojawia się rozczarowanie po powrocie – gdy, przeglądając zdjęcia, niewiele z naszych emocji i przeżyć znalazło się na tych fotografiach. Pomimo ogromnej ilości zdjęć i co najmniej przyzwoitej ich jakości technicznej nie niosą ze sobą tego ładunku emocjonalnego, nie przykuwają uwagi. Dlaczego tak się dzieje i jak to zmienić? Chcesz lepiej fotografować? Zapraszamy na fakultety o fotografowaniu w podróży i na warsztaty Przygoda z fotografią w podróży.